Seriálový herec - představitel lékaře Dr. House |
Alzheimerova choroba je v současnosti nejčastější formou demence. Odhaduje se, že jí trpí každý desátý člověk ve věku nad 65 let a každý druhý člověk starší 85 let.
Pro chorobu je charakteristické progresivní zhoršování kognitivních funkcí, poruchy paměti a úbytek schopnosti řešit běžné životní úkoly. Pacienti zapomínají, stále se opakují, jsou zmatení a časově i prostorově dezorientováni. Zhoršuje se jejich úsudek a sociální dovednosti, dostavuje se podrážděnost, neklid a deprese.
Zhoršuje se a posléze selhává řeč a komunikace s okolím je nakonec úplně přerušena. Nemocný se stává zcela nezpůsobilý a nemůže být ponechán o samotě, bez cizí pomoci není schopen života.
Příčina Alzheimerovy choroby není přesně známá.
V mozku lidí s touto nemocí byl popsán deficit cholinergní inervace, charakterizovaný nedostatkem acetylcholinu, degenerací cholinergních neuronů a ukládáním patologických proteinů ve formě plaků ((-amyloid a abnormálně modifikované, např. hyperfosforylované tau proteiny).
V patogenesi Alzheimerovy choroby se uplatňují mutace v genech pro presenilin 1 (chromosomom 14), presenilin 2 (chromosom 1) a v genu pro protein amyloidového prekurzoru (APP, chromosom 21). Několik dalších genů je sdruženo s vyšším rizikem Alzheimerovy choroby: apolipoprotein E (alela E4), (2-makroglobulin, (-ketoglutarát dehydrogenasa, K-varianta butyrylcholinesterasy a některé mitochondriální geny. APP je postupně štěpen na fragmenty pomocí ( a ( secretasy nejprve na solubilní APP( a pak na amyloidový (42 protein. Fragmenty A(42 extracelulárně agregují a vytvářejí amyloidové plaky typické pro Alzheimerovu chorobu.
Článek pokračuje ...čtěte více zde!