Pohledná doktorka ze seriálu Dr House ilustrační obrázek |
Neplatí, že lidé mohou dělat jen to, co je dovoleno. Neplatí, že lidé mohou dělat všechno, co není zákonem zakázáno, protože zákony tvoří jen lidé a v každém zákonu si deprivanti dokáží najít skulinu.
Prevence musí být zakódována hlouběji, než je psaný zákon. Jedním z nejzákladnějších nástrojů chránících proti deprivantům a jejich manipulacím je kritické myšlení. Má tisíciletou filosofickou tradici (viz publikované názory řeckých filosofů na stránkách, které už znáte)
Lidé neuvažují kriticky, ale "sociocentricky", to znamená tak, jak je tomu naučí společnost.
Vysvětlení a popis: Kritika je zkoumání a ověřování všech tvrzení, která jsou předkládána k přijetí. Smyslem kritiky je zjistit, zda odpovídají nebo neodpovídají skutečnosti. Kritické myšlení je výsledkem vzdělání a cviku. Je duševním zvykem a silou.
Kritické myšlení je jedinou zárukou, která nás chrání, před podvody, klamy, pověrami a mylným chápáním jak sebe samých, tak světa kolem nás.
PRAVDA A LÁSKA
Ideologicky takřka nedotknutelný Václav Havel, který nese lví podíl na slepé křižovatce československé cesty k demokracii, začal snít svůj sen o morální občanské společnosti, čímž se dopustil trestuhodné nerozvážnosti, která vzápětí přinesla ovoce. Podle něj to měly být vlastnosti jako morálka, láska, pravda, poctivost, občanskost, lidská hodnota v každém Čechoslovákovi počátku devadesátých let minulého století, které samy vytvoří československý demokratický ideál. Demokracie jako vytoužený a v podstatě neznámý prvek následující po společenském zlomu je usilovná práce sama na sobě. Vyžaduje především vysoce koordinovanou součinnost všech nových politických složek, které musejí mnohdy slevovat z původních požadavků.
*) Historická zkušenost konce dvacátého století pak potvrdila překvapivý vývojový paradox, že nejrychlejší transformaci postkomunistických systémů, vedoucí ke společenské katarzi, je možno provést pouze návratem k dlouho upíraným a společensky tabuizovaným pravicovým hodnotám. V opačném případě jsme svědky pokusu o renesanci socialismu, o lidskou tvář, o různé podoby třetích cest, které vedou díky molekulární paměti lidského politického ega v lepším případě do slepé uličky, v horším pak k návratu, k resocializaci či k rebolševizaci. ....Tolik ukázka politického náhledu.
Moderní definice kritického myšlení:
Tvrzení jsou výroky, které můžeme přijmout buď jako pravdivé nebo nepravdivé. Kritické myšlení je pečlivé a uvážlivé rozhodnutí o tom, zda nějaké tvrzení přijmeme, odmítneme, nebo se o něm zřekneme úsudku.
Vztah mozku a chování:
Pozadím agresivního a násilného chování jsou genetické vlivy, intrauterinní a perinatální poškození mozku a učení podmíněné proměnami zevního prostředí.
Jednou z příčin agrese a násilného chování je narušení vazby mezi matkou a dítětem, zejména pak rodinné násilí. Častý je transgenerační přenos.
Je nepochybné, že dlouhodobé a těžké zneužívání dětí přestavuje jejich mozek. Zpětnovazebný vztah k agresivnímu a násilnému chování má šikana.
Složitý, nicméně nepochybný vztah k násilnému chování má mediální násilí.
Násilné chování bývá charakteristikou antisociální osobnosti. Podmnožinou antisociálních osobností jsou psychopati (Cleckley, Hare). Platí, že všichni psychopati mají antisociální poruchu osobnosti, ale jen čtvrtina jedinců s touto poruchou jsou psychopati. To má prognostický význam.
Diagnóza psychopatie se opírá o znaky Hareova dotazníku, jenž je ve verzi pro dospělé, dospívající a děti i pro využití v korporacích.
Existují kriminální a nekriminální (neboli neúplní, sociálně úspěšní, sociálně adaptovaní) psychopati (jimž říkáme deprivanti).
U násilně se chovajících kriminálních psychopatů byly v mozku zjištěny strukturální a funkční koreláty.
Sociálně úspěšní psychopati ve značném rozsahu odpovídají za kriminalitu bílých límečků.
Také osobnosti charakterizované krajní touhou po moci lze považovat za druh sociálně úspěšných psychopatů.
Příčinou některých klíčových znaků psychopatie, například bezcitnosti, jsou geny. V tomto ohledu může jít o evolučně adaptivní, parazitující krajní variantu normy, nikoli o onemocnění, nebo poruchu osobnosti.
Na vzniku antisociální osobnosti, případně psychopatie se dále podílí perinatální poškození mozku, rodinné násilí a vlivy ze širšího společenského prostředí.
Vliv sociálně úspěšných, adaptovaných psychopatů, neboli deprivantů a jejich organizací na společnost se projevuje v mnoha ohledech.
Příští téma je: "Myšlenkové břitvy" jako součást kritického myšlení.
Znáte přece, přece ze seriálu Dr.House ? Sledujte myšlení doktora je kritické a vede k diagnóze!!
Occamova břitva ...myslím, že ani Google o tom nebude vědět, tak se těšte, probereme téma tady. Zatím zadejte do Wikipedie, ale téma je náročné, proto vyčkejte na zpracování. Pokud jste viděli seriál, už něco víte.
Krásný, skvělý den, plný krásných lidí a splněných přání vám přeji.
Zdroj: myšlenky volně zpracovány studiem autora a zčásti citovány z přednášek autora -
prof. MUDr. František Koukolík Dr.Sc. Vzpoura deprivantů (Galén 2006)
a z jeho výstupů v českých mediích (rozhlas)