"Přátelé" na jaře 1968 |
Pražské jaro bylo období politického uvolnění v Československu. Toto období začalo 5. ledna 1968, kdy se prvním tajemníkem ÚV KSČ stal reformátor Alexander Dubček a pokračovalo do noci na 21. srpna téhož roku, kdy vojáci Varšavské smlouvy v čele s vojáky Sovětského svazu vstoupili do Československa, aby zastavili reformy. Vojska zemí Varšavské smlouvy zůstala v Československu do 16. října 1968, ale někteří vojáci zůstali na území země a podél hranic do poloviny roku 1987.
Reformy pražského jara byly pokusem Dubčeka uvolnit režim a spustit proces částečné demokratizace. Tento čin se nesetkal s pochopením na sovětské straně, která vyslala (po neúspěšných jednáních) tisíce vojáků vojsk varšavské smlouvy, aby zahájili okupaci státu. Poté, co Československo vstoupilo do éry normalizace, vedení strany se pokusilo znovunastolit politické a ekonomické hodnoty, které vládly před tím, než Dubček ovládl Komunistickou stranu Československa (KSČ)
Invazi provázela dosud nevídaná následná vlna emigrace, která záhy poté skončila. Uprchlo přibližně 70 000 lidí, celkově uteklo 300 000 lidí. Většina emigrantů byli vzdělaní lidé, západní země bez problémů povolovaly pobyt a práci.
Zdroj:ústav paměti národa
cs.wikipedia.org
Ztracená duše národa ČT2