Rozdávat rady je zbytečné, moudrý si poradí sám hlupák stejně neposlechne |
Moudrý si poradí sám a hlupák stejně neposlechne.
Ale pro někoho jsou každé informace k cestování užitečné.
Pracně je budete hledat. Některé
na pokračování uvedu k fotografiím,
které jsou prezentovány napříč
blogy.
Foto si proklikávejte, i nadpisy povedou vás jako průvodce.
Fotografie jsou při zvětšení natolik
kvalitní, že někde nejsou komentáře.
Co víc může říci, než dobrá fotka při zvětšení. Pozorně prohlížejte, uvidíte víc... K cestování světem některé i obecně platné rady, poučení. Někdy se hodí, nebuďte lehkomyslní a přibalte si je do paměti !
K dopravě:
Dopravní nehoda je vaším největším rizikem. Považujete-li chování českých řidičů za nebezpečné, budou vám praktiky ve většině exotických zemí připadat šílené. Nedodržování pravidel má však jednu paradoxní výhodu – řidiči vycepovaní nepředvídatelným chováním naprosto všech účastníků provozu mají bleskurychlé reflexy a dokáží zvládnout situace, které by u nás skončily velmi špatně. Projeďte se po Karakoram Highway, nejvýše položenou dálnici svět, spojující Pákistán a Čínu, nebo z bolívijského La Pazu do Coroica v amazonské džungli po jedné z nejnebezpečnějších silnici na světě a zjistíte kam až sahají hranice řidičského umění.
Když jste chodec,
pamatujte si, že:
- auta nezastaví ani nepřibrzdí, když přecházíte cestu, a to ani na přechodu pro chodce
- v jednosměrkách se jezdí oběma směry
- zejména motorky jezdí vlevo i vpravo
- v noci auta nesvítí
Když řídíte,
zjistíte navíc, že:
- přednost mají větší auta – toto je jediné skutečně dodržované pravidlo
- řidič se dívá dopředu, ne na to, co se děje za ním
- je běžné předjíždět v nepřehledných zatáčkách
- v noci chodci, cyklisté i nejrůznější zvířata bloumají po silnicích
Kapsáři
Výskyt: nejčastěji v nacpané místní dopravě, na nádražích a tržištích, v jakýchkoliv tlačenicích. Jeden může upoutat vaši pozornost, druhý se přikrade a okrade.
Obrana: nevystavujte své cennosti na veřejnosti. Peníze a pas mějte v kapsičce na krku nebo jinde na těle, nikoliv po kapsách nebo v malém baťůžku na zádech.
Psi
Domácí i polodivocí psi potulující se ve smečkách v noci ulicemi a ve dne kolem vesnic mohou být dost nebezpeční. Někdy stačí sehnout se – jako kdybyste chtěli zvednout kámen a hodit ho po nich. Jindy ale budete potřebovat klacek. Tzv. pepřový sebeobranný sprej by měl na hodinu zastavit nejen člověka, ale i psa. (Pozor, nepustí vás s ním, pokud ho máte v příručním zavazadle, do letadla).
Pas
Kdekoliv platí: pas mějte schovaný a udělejte si kopii první strany a strany s vízem a ty noste sebou. Nikdy jej nedávejte z ruky člověku, který tvrdí, že je policista v civilu. Vždy chtějte, ať se prokáže průkazem, jinak trvejte na tom, že mu doklady ukážete jen na policejní stanici.
Přírodní pohromy
Některé turisticky atraktivní oblasti jako Himaláje, indonéské ostrovy, Střední Amerika, Karibik, severní pobřeží Austrálie, jsou čas od času svědkem řádění přírodních živlů. Někdy se dají předvídat (hurikánová/tajfunová sezóna v Karibiku/Tichém oceánu), většinou však ne. O místech, která chcete navštívit si zjistěte, jestli nejsou v nebezpečné zóně a naučte se alespoň základní pravidla přežití.
Informace jsou zpracovány podle zkušených harcovníků světem, jsou to cenné zkušenosti,
tak čerpejte, nejste přece ti...jak je to s tím hráchem ?
Přeji všem hezké a šťastné cestovatelské chvíle ve světě.