Není od věci opakování rad a tipů domova i ekologie v přírodě

V přírodě se zatraceně dobře energií šetří...kvočna s kuřátky
Pár dobrých rad se vždy hodí. Zkuste se zamyslet, zda by něco šlo vylepšit i ve vašem skvělém domově. Možná to znáte, ale jako připomenutí to pořád bude aktuální...

34 tipů, jak šetřit přírodu i vlastní peněženku

Stačí několik jednoduchých triků a vy i vaše rodina ušetří měsíčně až polovinu výdajů za energie. Ještě více můžete ušetřit za topení a ohřev vody. Zároveň tak pomůžete snížit znečištění ovzduší a zásadně omezit svůj příspěvek ke klimatickým změnám. Nemusíte nijak slevovat na svém pohodlí – naopak, vaše domácnost bude v mnoha ohledech modernější než dříve!

1. Netopte více než potřebujete

Snížení pokojové teploty o 1 °C ušetří až 6 % energie na vytápění. Ideální teplotu vnímáme každý jinak, ale zdravé a zároveň příjemné prostředí pro průměrného Středoevropana je v obývacím pokoji 19-20 °C, v kuchyni 17-18 °C, v ložnici 17-18 °C a na chodbách 15 °C.

2. Pozor na zakryté radiátory

Radiátory ani jiná topná tělesa nikdy nezakrývejte závěsy, záclonami, oblečením, nábytkem ani ničím jiným. Čím lepší má váš radiátor výhled na zbytek místnosti, tím lépe a levněji Vám ji zahřeje. Nezapomínejte ani na pravidelné odvzdušňování radiátorů.

3. Reflexní fólie

Reflexní fólie stojí pár korun, ročně Vám ale pomůže ušetřit až několik set. Umístěte ji na zeď za radiátor nebo jiný zdroj tepla, odrazí zpátky do místnosti až 90 % tepelného záření.

4. Větrejte krátce a intenzivně

Při větrání je lepší vypnout topení a okna otevřít dokořán. Tímto způsobem se rychle vyvětrá a stěny zůstanou teplé. Pokud dlouze větráte pootevřeným oknem a zároveň máte zapnuté topení, velmi plýtváte. Chcete-li ztráty spojené s větráním snížit až o 90 %, pořiďte si tzv. rekuperační jednotku – kromě výrazné úspory energie se zbavíte průvanu a nepříjemných výkyvů teplot spojeným s větráním.

5. Pořiďte si programovatelný termostat nebo alespoň termostatické ventily

Moderní prostorové termostaty dokážou nastavit teplotu přesně podle vašeho přání: večer vyšší, přes den a v noci nižší. Po dobu své delší nepřítomnosti místnost jen temperujte. Pokud máte ústřední topení, pořiďte si alespoň termostatické regulační ventily, které vám umožní vytápět místnost na konstantní teplotu (je ale potřeba, aby výměna proběhla v celém bytě nebo domě).

6. Větrák nebo klimatizace?

Malá klimatizační jednotka pro jednu místnost má spotřebu okolo 1000 wattů. To je šestnáctkrát více než spotřeba velkého stojanového ventilátoru.

7. Pořiďte si kvalitní okna

Jedním starým oknem můžete ztrácet stejně nebo dokonce více tepla, než celou nezateplenou zdí. Investice do kvalitních oken se vám proto několikanásobně vrátí.
Taková okna mají účinné těsnění, trojité sklo nebo dvojité sklo s meziokenní izolační fólií a meziokenní prostor vyplněný plynem s nízkou tepelnou vodivostí. Levnější alternativou mohou být zateplené okenice, které ale nezapomínejte na noc zavírat.

8. Zateplete svůj dům

V českých domácnostech spotřebujeme až 70 % energie na vytápění. Kvalitním zateplením svého domu na tzv. pasivní standard můžete snížit spotřebu energie a s tím spojené náklady téměř na nulu. V zatepleném domě nebo bytě se přitom budete cítit lépe. Vaše tělo totiž vnímá i teplotu stěn a podlahy, a tak v místnosti, kde jsou chladné stěny a pouze teplý vzduch, si většina z nás připadá nepříjemně. Na izolaci nešetřete - za dobu své životnosti se vám nejen zaplatí, ale navíc ušetří desítky až stovky tisíc korun.

9. Netopte elektřinou

Nepoužívejte elektřinu k vytápění – je to drahé a neekologické. Při výrobě, transformaci a přenosu elektřiny totiž dojde ke ztrátě okolo 75 % energie obsažené v palivu použitém k její výrobě. K výrobě stejného množství tepla tak spotřebujete 4x více paliva např. uhlí, než kdybyste ho využili k výrobě tepla přímo. Čím tedy topit? Zde je seznam jednotlivých zdrojů podle jejich dopadů na životní prostředí od nejmenších k největším: solární tepelné kolektory, kotel na dřevo nebo biomasu, tepelné čerpadlo na elektřinu z OZE, infrazářič na elektřinu z OZE, kotel na zemní

plyn, tepelné čerpadlo na elektřinu z konvenčních zdrojů, ústřední topení (teplárna spalující uhlí), kotel na uhlí, infrazářič na elektřinu z konvenčních zdrojů, přímotop.

10. Pečte úsporně

Ačkoliv je v receptu doporučeno předehřát troubu, většinou je to zbytečné (výjimkou jsou speciální těsta). Pokud ji vypnete pár minut před dopečením, využijete zbytek tepla, aniž byste spotřebovávali energii.

11. Chladnička patří do chladu

Pokud je chladnička nebo mraznička umístěna vedle tepelného zdroje např. radiátoru, sporáku, myčky nádobí či pračky, spotřebuje mnohem více elektřiny.

Je proto potřeba ji umístit daleko od tepelného zdroje, nebo mezi něj a chladničku dát izolaci. Každý stupeň Celsia v okolním prostředí navíc znamená zvýšení spotřeby zhruba o 4 %.

12. Teplota v chladničce

Ideální teplota v chladničce je –7 °C, na to obvykle stačí nejslabší regulační stupeň pokud nemůžete teplotu nastavit přímo.

13. Odmrazujte

Když se v mrazničce vytvoří vrstva ledu, začne prudce stoupat spotřeba energie, a proto ji doporučujeme pravidelně odmrazovat. Rychle se tvořící led a námraza mohou být způsobeny špatným dovíráním dvířek, takže nezapomeňte jednou za čas zkontrolovat i těsnění.

14. Pozor na malé hrnce

Zkuste si někdy dát ruku vedle malého hrnce postaveného na velké plotýnce: spousta tepla utíká kolem bez užitku. Dávejte proto pozor, aby byla šířka hrnce vždy přibližně stejná jako použité plotýnky nebo vařiče.

15. Používejte pokličky

Při vaření používejte pokličku. Mohlo by se zdát, že jde o drobnost, ale vaření v otevřených nádobách bez pokličky je na spotřebu energie náročnější o 150–300 %.

16. Méně vody při vaření

Používejte jen nezbytně nutné množství vody, neboť čím více vody, tím delší doba vaření a větší spotřeba energie. Použijete-li litr vody tam, kde by stačilo čtvrt litru, zvýší se spotřeba energie až o 75 %. I při vaření obyčejných vajec můžete ušetřit: do hrnce stačí dát malé množství vody, vejce se uvaří ve vodní páře. Takto snadno uvaříte i brambory nebo brokolici.

17. Vařte na plynu

Plynový sporák je levnější a ekologičtější než elektrický. Pokud nemáte zavedený plyn, pořiďte si sporák s indukční deskou, je mnohem úspornější než všechny ostatní. Při vaření na elektrických sporácích nebo vařičích je výhodné využít tepelné setrvačnosti elektrických plotýnek.

18. Vodu ohřívejte v rychlovarné konvici

Nemáte-li indukční varnou desku, ohřejete vodu nejrychleji a s nejmenšími ztrátami v rychlovarné konvici nebo pomocí ponorného vařiče. Můžete tak ohřát nejen vodu na čaj či instantní polévku, ale třeba i na špagety nebo brambory – poté, co začne vařit, ji jednoduše přelijete do hrnce a pokračujete ve vaření na vařiči.

19. Nepoužívejte troubu, když nemusíte

Chcete si ohřát koupenou pizzu nebo rozpéct včerejší rohlíky v troubě? Pokud místo ní použijete kovový plát na vařiči nebo speciální nástavec na toustovač, ušetříte až 70 % energie.

20. Čistá dvířka u trouby

Při každém otevření dvířek trouby uniká asi 20 % tepla – sledujte proto připravovaný pokrm raději přes sklo.

21. Prádlo sušte na vzduchu

Sušičky prádla jsou zbytečnými žrouty energie. Prádlo je mnohem rozumnější pověsit na čerstvý vzduch nebo do sušárny. Víte, že sluníčko vám prádlo vybělí a navoní i bez chemie?

22. Nevyvařujte a nepředpírejte

Většina bakterií se zničí už při 60 °C. Na rozdíl od režimu s vyvářkou při této teplotě ušetříte až 50 % elektřiny. Pro běžné praní přitom postačí jen 30–40 °C. Pokud není prádlo mimořádně znečištěné, můžeme s klidným svědomím vynechat i předpírku.

23. Vždy plnou pračku

Pračka naplněná jednou ponožkou spotřebuje téměř tolik energie, jako pračka úplně plná. Některé pračky jsou sice vybaveny úsporným programem pro poloviční naplnění, který sníží spotřebu asi o třetinu, i tak je ale lepší počkat, až ji zcela naplníte.

24. Krátká sprcha místo koupele

Ohřev teplé vody je velmi energeticky náročný – spotřebuje 20-30 % energie v domácnosti. Proto je lepší krátká sprcha, než plná vana každý den. Používáním úsporných hlavic snížíte spotřebu vody a tím i spotřebu energie na polovinu. Když se mydlíte nebo šamponujete, vodu zastavte.

25. Ohřívejte vodu sluníčkem

Pokud můžete, pořiďte si solární kolektory na ohřev teplé vody. Kolektor s rozměry 0,75 x 2 metry dokáže v našich podmínkách ohřát přibližně polovinu teplé vody, kterou za rok spotřebuje jedna osoba.

26. Tam, kde si potřebujete pořádně posvítit, použijte úsporné kompaktní zářivky

Kompaktní zářivky vydrží několikanásobně déle než tradiční žárovky a ušetří až 80 % elektřiny na svícení. Oproti rozšířenému mýtu mohou mít stejně příjemné žluté světlo jako žárovka - stačí si vybrat zářivku s označením „žlutá/teple bílá“ nebo „2100K“ až „3100K“. Tradičních vláknových žárovek včetně halogenových se úplně zbavte, protože extrémně plýtvají energií – až 90 % jí unikne ve formě tepla.

27. Používejte energeticky úsporné spotřebiče

Malé rozdíly energetické náročnosti jednotlivých spotřebičů znamenají během let velkou úsporu energie i peněz. Největší rozdíly ve spotřebě energie najdeme mezi chladničkami a mrazničkami. Elektrické spotřebiče jako pračky, chladničky a sporáky musí být povinně označeny energetickým štítkem, který ukazuje jejich energetickou hospodárnost. Škála začíná od energeticky nejúspornější kategorie A+++ až do kategorie D, která tak označuje výrobky s nejvyšší spotřebou. Vybírejte si ledničky v kategorii A+++, ostatní spotřebiče v kategorii A.

28. Není monitor jako monitor

Pokud máte starý CRT monitor, vyměňte ho za LCD. Úspora ve spotřebě energie je u LCD monitoru se stejnou úhlopříčkou průměrně 70 %. Mezi LCD monitory jsou ale velké rozdíly – vždy si přečtěte informaci o spotřebě. Nejnižší je u LED obrazovek.

29. Vypínejte počítač

Ačkoliv na počítači zrovna nepracujete, stále spotřebovává až 70 % energie. Takže i během přestávky je lepší ho vypnout, nebo převést do režimu spánku, ten se liší od tzv. úsporného režimu – v něm počítač dále spotřebovává elektřinu, i když méně než v běžném provozu.

30. Nenechávejte elektroniku v pohotovostním režimu

Váš televizor, audiosystém a další elektronika spotřebují v tzv. pohotovostním režimu každoročně velké množství elektřiny. Když zapojíte několik spotřebičů do prodlužovacího kabelu s vypínačem, který budete na noc vypínat, ušetříte peníze i životní prostředí.

31. Netopte si nabíječkou

I nabíječka, ke které není připojen telefon, obvykle dále spotřebovává elektřinu a přeměňuje ji na teplo (zkuste si na ni sáhnout). Promrháte tak až desetinásobek energie skutečně potřebné k nabíjení.

32. Vyhýbejte se spotřebičům na baterky

Telefony, elektrické holicí strojky a zubní kartáčky s přímým síťovým zapojením spotřebují podstatně méně energie než spotřebiče na baterky. Pokud nemáte možnost a baterky potřebujete, zvolte si ty, které lze opakovaně dobíjet.

33. Dejte přednost notebooku

Notebooky mají při stejném výkonu mnohem menší spotřebu než stolní počítače, jak informovalo Greenpeace ČR v květnu 2011. Přestože většina z uvedených údajů má v tomto směru dlouhodobou platnost, některé z nich mohou v důsledku vývoje techniky a trhu časem zastarat – informujte se o novinkách.

34. Vyrábějte si vlastní energii a teplo

Možností je celá řada – od solárního ohřevu teplé užitkové vody, přes kotel na dřevo, nebo tepelné čerpadlo, až po vlastní výrobu elektřiny ze slunce, větru či biomasy.

Ve všech uvedených případech se vám investované peníze nejen vrátí, ale i zúročí.

Zdroj: greenpeace cz

Hledáte ten svůj příběh? Je možná tady!

.22LR #O dobrodiních 14.listopadu 2015 ABBA Roxette Karel Kryl Marie Rottrová Altcatraz AMERIKA Amerika objevena skrz Google Analýza Anglie Anna Kurnikova Anna Netrebko Antonín Dvořák Aquaba Architektura Auto Autobusy BabyBox Bedřich Smetana Bez domova Blogger.com Bloggeři Bolest Bonnie Tyler Borůvky Bow Hunting Boys Boys Boys Bradley Breakfast Bubáci Budějovická Bulvární manipulace Cambridge Céline Dion Celtic Woman Centrum Cestování Cestovní rady Cestovníci Cipolla CIVILIZACE Click-bait Coca cola Coffee Corse (Korsika) Cyklistika Cyril a Metoděj Čaj Čáp bílý Čáp přináší štěstí Černá zvěř Černá zvěřina na česneku Čert a myslivec Čerti Česká písnička Česká spořitelna Český prezident česneková pomazánka s vejcem Čeští skladatelé hudby Čičmundové Čokoláda Davové emoce a skupinová hloupost Dejvice demokracie Deprivace Děti Dětská moudrost Divoké kachny Dneska by to šlo Dobytčí trh Domácí chléb Doprava Dovolená Děti Fotoaparát Dragoon Ride Dům Dýmka Editace a styl psaní EMO Enrique Iglesias Eric Clapton Exekutor v Česku Facebook Fantasie Farmářské trhy filosofie Forum 2000 fotografie Fotografie jsou velmi kvalitní Francie František Koukolík Freedom Fysikální a sociální teplo Google Google +1 Google+ Historie Historie ostrova Korsika Hoax Hog Hunting Holubi Homeless Houby Hradčany Hudba z radosti Hudba-videa Humor Humor a vtipy Chalupa Chile Patagonie Chrámy Christina Aguilera Internet Investiční mince IRAN Írán ITALIE fotopříběh Jak mají vypadat správní čerti Jak ochránit děti od cestovního průjmu Jak šetřit zrak Jan Werich Jaro Jeleni Ježíš Kristus Jídlo a zdraví Jižní Amerika Jižní Čechy Kančí maso Kapitální daněk Karel Hašler Karel Kryl Karel Schwarzenberg Kariera Karlovo náměstí Karlův most Káva coffee Kde to je? Kemel KFC Klik na obrázek a je to pohádkový kocour Kniha Kocouří siesta Kočky Sobě Komentáře Kominíci Komunita korupce Kostely Koukolík Koupelny Krajina Král komiků Královské město Krásné ženy se svlékají Erotika pro rychlé synapse Krby Krevní tlak Kritické myšlení Krmeliště pro zvěř online Krmítko Kuchyně Kulovnice Lama Lavičky Legendy Les Lidé Lidový folklor Linux Lisabon Londýn Lovecké zbraně Lucky deer Ludvík Hess Ludwig Van Beethoven Lyžařská Škola :: Blogger se učí stát na lyžích Máj Marcus Tullius Cicero Mariah Carey Martina Karel Kryl Masaryk Medicina Mensa Metelescu blescu Metro Mexiko mezinárodní folklorní festival Migrace Milujme svobodu a ztracená duše národa Mládí hledá smysl života Mobilní internet Modrá planeta Země Momentky Morning Cofee Moře Moře :: Chorvatsko :: Krajina Motivace Motúčko Mozek a jeho duše Muškáty Muzikanti Muži My Story Myslivecké menu Myslivecké pověsti Myšlenka a moudro pro tento den Na horách je dobře Na kulaťáku Na téma tchýně Nebezpečné problémy rodiny Náhlá smrt Napište svůj příběh Násilí Negativní poradna Neklamná znamení Nemocnice Netiquette Noční toulky Novinový stánek O nejvyšším dobru a zlu O přátelství O žízni Obrázkové příběhy Obrázky a domov Occamova břitva Odposlechnuto Oheň Opera Opičky Osvětlení Ovoce Panorama Perská kočka Pes přítel domova Pět zásad socialismu Petra Petula Clark Picassa Písek Pivo Plaváček Plymutky Podzim Pohádka Poliklinika Pomazánka Pomlázka Poruchy osobnosti Potraviny Práce na počítači Praha Praha - Kampa Pranostika Pražské Jaro Pražské perličky President Obama Prezident Prohlížeč Opera a Geek Procházky Projev prezidenta k 28. říjnu Provence Přátelství Před koncem vrby Příběhy Přílet do Vancouveru Příroda Příroda a jaro Příroda a myslivost Příroda a zdraví Přivítání : průvodce blogem Niniveskal Ptáci Půst Radost Rady a tipy Rande Reálný svět bytí Rekuperace Renata Restaurace Rihanna Risus sardonicus Robbie Williams Rozchod s partnerem Rusalka ŘECKO Řeka Sama doma San Francisko Sandra Cretu Selský rozum a kritické myšlení Seneca Sinéad O'Connor Single Singles samotáři Skořice Skvělý domov Sladkosti Slepičky Slovinsko hory moře pláže a slunce Slunce Slunce zapadá u křížku Smíchov Smysl života - Životní krédo Láska Úsměv Pohlazení Partnerství Smysl života - Její úsměv a šťastné oči Snídaně Sociální sítě Software upgrade chybová hlášení Socha svobody Sochy South America Sprchování Srdce a kříž Srnec Staroměstské náměstí Stáří Stáří a domov State of New York Stavební akrobacie Stoicismus Stres Střecha isolace Student Agency Svátky Svátky jara Svět vítá nový den Syrie a Jordánsko Šťastný jelen Štěstí Šumava a okolí Švédsko Telefon Tenkrát na západě The End Of The World Tipy a návody Traktát Tramvaj Trpajzlíci Tučňák U Anděla Uličky pražské Umělci Umění lékaře Únavový syndrom United Kingdom USA Úvaha neurochirurga V tramvaji Václavské náměstí Válka Vánoce Vánoce a svět Vánoce u seníku Vánoční hvězda večer Večerní Praha Velikonoce Velký salašnický PES a život je taky PES Velký švýcarský salašnický pes VENEZUELA Venkov Vepřové Verše Veteran Videa z domova Vivaldi Vlak Vláknina Vlasta Burian Vlk Vltava Volba českého presidenta 2008 Vše o souhvězdí plejád a mytologie Jízdní řády Vesmíru Vtip tvrdý jako kámen Vysoká Vyšehrad Vytápění Vzhůru ke koním Vzpoura deprivantů Waldemar Matuška WC We Are the World Youtuberka Zahrady Základy stupidologie Zásady Zateplení domova Zážitek Zdraví Země česká Zima Zlato Zlo ZOO Zpěváci Hity Videa ZPRAVODAJSTVÍ Google News Zrcadla Zvěř Zvěřinová kuchařka Zvyky Ženy Židovský Životní krédo Láska Úsměv Pohlazení Partnerství

CO SE TADY NEJVÍC ČTE

NINIVESKAL

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...