Ukázkové ptačí krmítko v zimě |
Krmení ptáčků v zimě,
je přímo symbol dobrého soužití člověka a volně žijících zvířat, která na zahradě nacházejí útočiště, obživu a na oplátku zde pomáhají. Například sýkorky při hnízdění zlikvidují neuvěřitelné množství hmyzu, ale i jinak semenožraví ptáci, jako vrabci, zvonci nebo dlaskové, krmí své mladé hmyzem. V zimě mnohým ptákům, kteří neodlétají do teplých krajin, přikrmování zachrání život.
- Důležité je také bezpečné umístěné krmítka, aby se na něm nenakrmila i kočka.
- Zároveň můžete vybrat takové místo, abyste na opeřence dobře viděli, v zimě vám rozzáří pošmourné dny.
- Dostatečně prostorné a dobře zastřešené krmítko umístěte na zahradu již v listopadu, aby si na ně ptáčci zvykli. Navíc v závislosti na počasí můžete s přikrmováním v průběhu měsíce již začít.
Pokud vyrazíte na vycházku do přírody, můžete ptáčkům nasbírat i plody jeřabiny, rakytníku, černého bezu, břečťanu nebo semínka bodláků. Ne nadarmo jim nejvíce vyhovuje tzv. zadina, což je odpad od mlátiček a čističek obilí, tedy hlavně semena plevelů. Nejjednodušší je ovšem zaběhnout do zverimexu či hobbymarketu a koupit speciálně namíchanou směs pro krmení ptáků, kilogram přijde asi na dvacetikorunu.
Krmítko by mělo být udržováno v čistotě, aby na něm ptáci nenašli zkaženou potravu, mohla by jim ublížit. Proto jim ani nikdy nedávejte zbytky z kuchyně, těstoviny, nic slaného a kořeněného, ani uzené maso či přepálený lůj!
S přikrmováním se začíná s příchodem listopadu, nejdříve po menších dávkách, jakmile ale přijde sníh a mráz, dávky zvyšujte. Krmit můžete až do konce března, podle průběhu zimy a oblasti, kde bydlíte.